Doprava ZDARMA za doporučení Atreonu. Stačí, když daná osoba uvede při objednávce vaše jméno + e-mail/telefon. Dozvědět se více!

Gabion z kari sítě má mnoho využití. Dá se vyrobit jednoduše i svépomocí

gabion-kari-site-atreon

Výraz gabion pochází z francouzštiny a původně označoval koše z proutí nebo rákosu, které po naplnění zeminou sloužily jako opevnění. Dnešní gabiony se těm původním v mnohém podobají, ale jejich konstrukce je drátěná a vyplňují se pevným přírodním materiálem, nejčastěji kameny. 

Zjistěte, jaké mají výhody a jak zhotovit gabion z kari sítě v domácích podmínkách.

Obsah:

 1. Co je gabion?
 2. Pro stavební firmy i domácí kutily
 3. Výroba svépomocí je snadná a cenově dostupná
 4. Gabiony z kari sítě
 5. Podklad
 6. Výplň
 7. Výhody gabionu
 8. Na co si dát pozor?

Co je gabion?

Jedná se o krychlové nebo kvádrové stavební konstrukce z drátěného pletiva, případně právě z kari sítí. Do těch se pak vkládají kameny. Důraz je kladen především na pohledovou vrstvu, kam byste měli vybírat větší a hezčí kusy. 

Jejich rozměry přitom musí být 1,5 krát až 3 krát větší, než je velikost ok na síti. Záleží na konkrétním účelu gabionu, ale většinou velmi dobře vypadá i různobarevné ladění vrstev. 

Pro stavební firmy i domácí kutily

Gabiony najdou uplatnění jak v inženýrských stavbách, tak na zahradách rodinných domů. Používají se například pro zpevnění břehů řek, silnic a železnic, ale i pro stavbu protihlukových zábran nebo budování protipovodňových valů. 

Doma na zahradě jsou pak oblíbené jako nosné konstrukce, opěrné zdi či mohutná oplocení, která si získávají čím dál větší popularitu. Vyrábějí se z nich ale také opěrné zdi, altány a přístřešky nebo ozdobné architektonické prvky.

Výroba svépomocí je snadná a cenově dostupná

Pokud vám nechybí zručnost a trpělivost, zvládnete si gabion vyrobit i sami. Pro tyto účely doporučujeme hladké varianty kari sítě s pevnými sváry, u kterých nehrozí riziko prasknutí ani při větší námaze. Vyrábějí se z žárově pozinkovaných ocelových drátů a mají životnost až 50 let. S ohledem na účel gabionu lze samozřejmě využít i klasickou kari síť.

Gabiony z kari sítě

Než se pustíte do práce, bude potřeba stanovit velikost a počet jednotlivých segmentů gabionu. Od toho se odvíjí požadovaný počet sítí a spojovacích komponentů i množství výplně. 

 1. K dostání jsou i atypické kari sítě, ale většinou narazíte na standardizované rozměry 2×3 metry s průměrem drátů 4 až 8 mm. Musíte je tedy nařezat přesně na míru. Jen tak se dokonale přizpůsobí terénu i vašim potřebám. Slouží k tomu silné pákové nůžky nebo kleště na kov. 
 2. Zároveň myslete na to, že využitelná šířka sítě se zaříznutím o několik centimetrů zmenší a vždy je lepší, když vám trochu materiálu zbyde, než aby chybělo. 
 3. Dále se jednotlivé sítě upravené na míru musí spojit speciálními gabionovými spirálami či sponami. Využít můžete rovněž montážní/vázací dráty a všechny hrany kromě horního “víka” pevně propojit/provázat.
 4. Pokud chcete estetiku gabionu pozvednou a prodloužit i jeho životnost, natřete ho. Vybírejte mezi syntetickými, epoxidovými a polyuretanový barvami a nanášejte je nejlépe štětcem. S válečkem byste nemuseli dosáhnout požadovaného efektu.

Podklad 

Následuje příprava podkladní vrstvy, která se u nižších gabionů často dělá jen ze zarovnaného a zhutněného štěrku, zatímco vyšší stavby si žádají betonové základy. 

Výplň

Základ a gabion z kari sítě je tedy připravený a nastává čas na jeho vyplnění kamenem. Oka sítí se rozměrově liší, ale nejběžnější je velikost 10×10 nebo 10×5 cm. Kameny pro vyplnění tak musí mít větší frakci, minimálně v pohledové vrstvě. Doprostřed se naopak schová i suť nebo jiný materiál ze stavby, který by se jinak pravděpodobně vyhodil.

Výhody gabionu 

Výhod mají gabiony celou řadu a zdaleka to není jen všestrannost nebo cenová dostupnost. Už při samotné stavbě jistě oceníte nenáročnou technologii, kterou zvládnou i zkušení kutilové a také to, že se gabionové koše dají vrstvit i na sucho. 

Díky tomu je můžete stavět v každém ročním období včetně mrazivé zimy. Navíc se dobře přizpůsobí sklonu svahu a pokud už je nebudete potřebovat, dají se velmi snadno rozebrat, což to je nejen velmi praktické, ale i ekologické

Velkým plusem gabionů je také vysoká propustnost vody a snadná údržba. Jakmile je tedy instalujete, už se o ně téměř nemusíte starat. Stejně tak se osvědčily jako protihluková ochrana, protože velmi efektivně pohlcují zvuk.

Na co si dát pozor?

Všechno má i své nevýhody a gabiony samozřejmě nejsou výjimkou. Nejčastěji si profesionálové i kutilové stěžují na časovou náročnost instalace, špatně proveditelné úpravy a obavy ze stability

Zejména v případě, že je gabion umístěn ve svahu a není dodržen správný postup montáže, může se jeho přední strana začít brzy deformovat. Děje se to ale spíše výjimečně. 

Pokud dodržíte základní postup při přípravě podkladu, výrobě a plnění, budete se moct po mnoho let radovat z efektivního exteriérového prvku v podobě gabionu, který jste navíc zvládli vyrobit svépomocí.

 

© ATREON

 

Vybírejte z kari sítí vhodných na výrobu gabionů

Kari síť s okem 150x150, 2x3 m, průměr 6 mm (KH20) 411,50 Kč Detail
Kari síť s okem 150x150, 2x3 m, průměr 8 mm (KY50) 732,34 Kč Detail
Kari síť s okem 150/150 mm, 2x3 m, průměr 4 mm (KA17) 194,72 Kč Detail