Normy a jakosti materiálů

Pro laiky a často i odborníky může být problematické se zorientovat v tématice jakostí a norem jednotlivých druhů materiálů. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce, který vám vysvětlí to nejdůležitější, co s tímto tématem souvisí. Vše jednoduše a jasně na jednom místě.

Ocel

Nejprodávanější a nejběžnější materiál. Používá se pro výrobu hutních materiálů, které jsou základním prvkem pro stavebnictví, kovovýrobu a také strojní průmysl. Ocel rozdělujeme podle stupně legování, tedy dle množství uhlíku a dalších zušlechťujících prvků, a následně ji dělíme do tříd.

Nerez

Nerezová ocel je korozivzdorná vysocelegovaná ocel se zvýšenou odolností vůči korozi. Nerezové materiály svoje využití najdou především v chemickém a potravinářském průmyslu, ve stavebnictví a architektuře, a také v průmyslu automobilovém. Korozivzdorné oceli lze rozdělit dle chemického složení a struktury do tří základních skupin.

Hliník

Hliník je velmi lehký kov a dobrý vodič. Používá se pro výrobu hliníkových slitin přidáním dalších prvků, aby se zvýšili jeho vlastnosti a především pevnost. Hliníkové materiály jsou vyhledávány kvůli své nízké hmotnosti, odolnosti proti korozi a dobré svařitelnosti. Hliník a jeho slitiny se používají v mnoha technických a průmyslových oborech.