Doprava ZDARMA za doporučení Atreonu. Stačí, když daná osoba uvede při objednávce vaše jméno + e-mail/telefon. Dozvědět se více!

Jak svařovat jekl: Kompletní průvodce + videonávod

Svařování jeklů (ocelových profilů) je důležitá dovednost pro mnoho řemeslníků i domácích kutilů. Správná technika svařování vám zajistí pevné a trvanlivé spoje. 

Tento článek vám nabízí kompletního průvodce svařováním jeklů, včetně praktického videonávodu. 

Základní principy svařování oceli

Svařování oceli vyžaduje znalost materiálu a procesů používaných při svařování. Ocel, slitina železa s uhlíkem a dalšími prvky, je oblíbeným konstrukčním materiálem díky své pevnosti a odolnosti. 

Porozumění různým typům svařovacích metod, jako je obloukové svařování, TIG svařování nebo MIG/MAG svařování, je zásadní pro výběr nejvhodnější techniky právě pro váš projekt.

 • Výběr správné svařovací techniky závisí na mnoha faktorech, včetně typu a tloušťky oceli, požadované pevnosti spoje a dostupného vybavení. Pro tenčí ocel a detailnější práci může být ideálním řešením TIG svařování, zatímco pro robustnější konstrukce může být vhodnější MIG/MAG svařování.

Nezbytné vybavení pro svařování

 • Svářečka (nejlépe svářečka MIG/MAG nebo elektrická oblouková)
 • Svařovací drát nebo elektrody vhodné pro svařování oceli
 • Svařovací štít nebo helma
 • Rukavice a ochranný oděv
 • Úhlová bruska s řezným kotoučem
 • Svěrky nebo magnety pro fixaci jeklu

Význam přípravy materiálu

Před samotným svařováním je klíčové si materiál řádně připravit. To zahrnuje důkladné odmaštění, čištění a případné broušení povrchu oceli. Správná příprava zajišťuje lepší průchod svařovacího proudu a zvyšuje kvalitu výsledného spoje.

 • Očistěte povrch jeklu od rzi, barvy a nečistot pomocí úhlové brusky.
 • Ujistěte se, že jsou hrany jeklu rovné a čisté.
 • V případě potřeby sražte hrany pro lepší provaření.

Nepodceňujte bezpečnost práce

Bezpečnost je při svařování oceli nejvyšší prioritou. Vždy používejte ochranné brýle, svářečskou kuklu, rukavice a oděv, který chrání vaši pokožku před UV zářením a jiskrami. 

Je důležité pracovat v dobře větraném prostoru nebo používat vhodné odsávání k odvádění potenciálně škodlivých výparů.

Svařování jeklů krok za krokem

 1. Poté, co zajistíte bezpečnost práce při svařování a připravíte si materiál, je třeba nastavit svářečku podle typu a tloušťky materiálu. Zvolit správný svařovací drát, nebo elektrody, a nastavit vhodný svařovací proud a napětí.
 2. Pokračujte upevněním jeklu k pracovní ploše. Pomocí svěrek nebo magnetů upevněte jekly ve správné poloze a ujistěte se, že jsou díly pevně fixovány.
 3. Nyní můžete přistoupit k samotnému svařování. Začněte svařovat na jednom konci spoje. Udržujte konstantní rychlost a úhel svařovací hubice, nebo elektrody. Vytvořte rovnoměrnou housenku podél celého spoje a v případě potřeby silnějšího spoje svařujte ve více vrstvách.
 4. Po svaření odstraňte strusku a rozstřik kovu pomocí úhlové brusky nebo kladiva.
 5. Zkontrolujte, zda je svar kvalitně provedený – rovnoměrný, bez trhlin a pórů – a v případě potřeby ho přebruste.

Videonávod na svařování jeklů pro začátečníky

Nebojte se dělat chyby a učte se praxí

Při učení se svařování je nevyhnutelné dělat chyby. Důležité je umět rozpoznat a naučit se, jak je opravit. To zahrnuje například identifikaci problémů jako jsou trhliny, nedostatečné provaření nebo nadměrné natavení materiálu.

Jak se říká, cvičení dělá mistra a neexistuje lepší způsob, jak se stát mistrem ve svařování oceli, než trénink. Experimentujte s různými nastaveními a materiály a nebojte se požádat o radu zkušenější svářeče.

Jakmile si osvojíte základní techniky, můžete začít experimentovat s pokročilejšími metodami svařování a pracovat s různými typy a tloušťkami oceli. To může zahrnovat svařování v ochranné atmosféře, použití různých druhů svařovacího drátu a práci na složitějších projektech.

Svařování jeklů vyžaduje bezpochyby praxi a zkušenosti. Začněte s jednoduchými spoji a postupně se zdokonalujte. Vždy dodržujte bezpečnostní předpisy a používejte ochranné pomůcky. S trochou trpělivosti a cviku zvládnete brzy svařovat jekly jako profesionál.

Přečtěte si:

 

© ATREON