Doprava ZDARMA za doporučení Atreonu. Stačí, když daná osoba uvede při objednávce vaše jméno + e-mail/telefon. Dozvědět se více!

Jak daleko od plotu postavit dřevník? Klíčové informace pro správnou volbu

drevnik-kari-site

Postavení dřevníku v zahradě může být skvělým způsobem, jak uskladnit palivové dřevo a zároveň udržet zahradu organizovanou. Dřevník chrání dřevo před nepříznivými vlivy počasí a zajišťuje, že bude suché a připravené k použití, kdykoli ho budete potřebovat.  Avšak otázka, jak daleko od plotu by měl být dřevník umístěn, je často předmětem zmatku. 

Umístění dřevníku hraje klíčovou roli nejen z hlediska jeho funkčnosti, ale také z pohledu bezpečnosti. Vhodně zvolená poloha může zajistit snadný přístup ke dřevu a zároveň minimalizovat rizika spojená s jeho skladováním. V tomto článku se podíváme na klíčové faktory, které byste měli zvážit při rozhodování o umístění dřevníku ve vaší zahradě.

Lokální předpisy a nařízení

vzdalenost-drevnik-plot

Prvním a nejdůležitějším krokem při určování ideální vzdálenosti dřevníku od plotu je seznámit se s místními stavebními předpisy a nařízeními

Některé obce mohou mít specifické požadavky na minimální vzdálenost jakékoliv stavby, včetně dřevníků, od hranice pozemku nebo od sousedních budov. Tyto předpisy jsou často zavedeny z bezpečnostních důvodů, například kvůli riziku požáru, a je důležité je přesně následovat.

„Odstupové vzdálenosti mezi stavebními objekty a hranicemi s přilehlými pozemky jsou definovány v § 25 vyhlášky č. 501/2006 Sb., která se zabývá obecnými požadavky na využití území. Specificky, pokud se jedná o doplňkovou stavbu při rodinném domě (dřevník), musí být umístěna v minimální vzdálenosti 2 metry od hranice sousedních pozemků.”

Bezpečnostní rizika

Dřevo je vysoce hořlavý materiál, a proto je naprosto zásadní pečlivě zvážit potenciální riziko vzniku požáru při výběru vhodného umístění pro váš dřevník. Doporučuje se udržovat dřevník v určité bezpečné vzdálenosti od jakéhokoli zdroje ohně nebo tepla, včetně plotů, pokud jsou vyrobeny z hořlavých materiálů. Tato preventivní opatření se týkají nejen otevřeného ohně, ale také plotů a dalších prvků v okolí dřevníku, pokud jsou vyrobeny z hořlavých materiálů.

Dále je dobré mít na paměti, že ukládání dřeva příliš blízko plotu může omezit přístup pro údržbu plotu nebo dřevníku samotného.

Přístup a funkčnost

Kromě bezpečnostních aspektů je důležité zvážit, jak bude dřevník přístupný pro nakládání a vykládání dřeva. Ideální umístění dřevníku je takové, které poskytuje dostatek prostoru pro pohodlnou manipulaci se dřevem, aniž by došlo k blokování průchodu nebo přístupu k ostatním částem zahrady. Zároveň je vhodné zachovat určitou vzdálenost od plotu, aby byl zajištěn dostatečný prostor pro pohyb kolem dřevníku.

ATREON TIP: Jak vyrobit dřevník z kari sítě. Snadno, rychle, svépomocí

Estetika a vzhled

vzdalenost-drevnik-plot-2

Při výběru ideálního místa pro dřevník na vaší zahradě je nezbytné vzít v úvahu několik klíčových faktorů. Ačkoliv by funkčnost a bezpečnost měly být vždy na prvním místě, estetická stránka umístění dřevníku by neměla být opomenuta. Umístění dřevníku příliš blízko k plotu může způsobit, že vaše zahrada bude vypadat stísněně nebo nepořádně. Vzdálenější umístění může naopak přispět k lepšímu vizuálnímu dojmu a celkové harmonii zahrady.

Při rozhodování o tom, jak daleko od plotu postavit dřevník, je klíčové vzít v úvahu kombinaci místních nařízení, bezpečnostních opatření, funkčnosti a estetických představ. Vždy se ujistěte, že dodržujete místní předpisy, a pokud si nejste jisti, neváhejte se poradit s odborníkem nebo místním stavebním úřadem.

 

© ATREON