Doprava ZDARMA až k vám ► od 17. 6. do 24. 6. na hutní materiál v hodnotě nad 20 000 Kč bez DPH ► Stačí při objednávce zadat kód: DOPRAVAZDARMA. Akci nelze kombinovat s jinými slevami či s věrnostním programem. Nevztahuje se na dopravu nerezového a hliníkového materiálu.

Jak správně pracovat s trapézovými plechy: Pokládání, řezání, šroubování

Trapézové plechy představují populární stavební materiál, který se díky své pevnosti, odolnosti a estetice používá v mnoha oblastech od střech až po fasády budov. Ať už se chystáte stavět novou kůlnu, garáž nebo se pustit do rekonstrukce střechy, důležité je vědět, jak s tímto materiálem správně pracovat. 

Nebojte se, s tímto průvodcem to zvládnete jako profesionál. Dozvíte se, jak správně řezat, šroubovat i pokládat trapézový plech.

Jak řezat trapézový plech

Trapézové plechy jsou oblíbeným a univerzálním materiálem používaným v různých stavebních aplikacích – od střech až po fasády. V naprosté většině případů je nutné plechy upravit na specifické rozměry, a to zahrnuje řezání. 

Před zahájením řezání se ujistěte, že máte připravené potřebné vybavení a že váš pracovní prostor je bezpečný a vhodný pro práci.

Budete potřebovat:

 • Bezpečnostní brýle a rukavice
 • Elektrické plechové nůžky nebo brusku s kotoučem na kov
 • Měřící pásmo a křídu nebo fix na označení řezné linie
 • Ochranný oděv

Postup řezání v 5 krocích

 1. Označení řezné linie: Před samotným řezáním je důležité pečlivě vyměřit a označit místo řezu. Použijte měřící pásmo pro přesné určení a označte linii křídou nebo fixem. Toto pomůže udržet řez rovný a na správném místě.
 2. Výběr nástroje: Pro řezání trapézových plechů můžete použít buď elektrické plechové nůžky, nebo brusku s kotoučem na kov. Elektrické nůžky jsou vhodné pro tenčí plechy a umožňují přesné řezání, zatímco bruska je vhodnější pro silnější materiál.
 3. Nezapomínejte na bezpečnost: Používejte ochranné brýle a rukavice, abyste se chránili před jiskrami a ostrými hranami materiálu.
 4. Řezání: Sledujte označenou linii a postupujte pomalu a rovnoměrně. Ujistěte se, že plech je během řezání pevně a bezpečně uchycen, aby nedošlo k jeho posunu.
 5. Opracování hran: Po dokončení řezu mohou zůstat na hranách plechu ostré výstupky nebo nerovnosti. Ty je nutné odstranit pomocí brusného papíru, nebo pilníku tak, aby se předešlo riziku zranění.

Jak vhodně šroubovat trapézový plech

Ať už pracujete na pokrývačském projektu, stavbě fasády, nebo jiné konstrukci, kde je trapézový plech klíčovým materiálem, je důležité vědět, jak šrouby správně umístit a utáhnout. 

Předtím, než začnete s šroubováním, je důležité mít všechny potřebné materiály a nástroje:

 • Akumulátorový šroubovák, nebo vrtačku
 • Speciální šrouby pro trapézové plechy s těsnícími podložkami
 • Měřící pásmo a značkovač pro přesné určení míst šroubů

Postup ►

 • Výběr šroubů: Zásadní je použít šrouby určené speciálně pro trapézové plechy. Tyto šrouby mají obvykle těsnící podložky, které zabraňují průsakům vody a chrání před korozí.
 • Určení místa: Šrouby by měly být umístěny ve vrcholu trapézu, což je nejpevnější část plechu. To zamezí riziku deformace plechu a zajistí lepší uchycení.
 • Rovnoměrné rozložení: Dbejte na to, aby byly šrouby rozmístěny rovnoměrně podél trapézových plechů. Doporučuje se dodržet vzdálenost mezi šrouby dle doporučení výrobce, což obvykle bývá kolem 20 až 30 cm.
 • Šroubování: Při šroubování používejte akumulátorový šroubovák, nebo vrtačku nastavenou na správný moment. Je důležité,  aby nedošlo k přetáčení šroubů. Šrouby by měly být utažené pevně, ale s citem, abyste nepoškodili těsnící podložky.

Jak položit trapézový plech

Před zahájením pokládky je nezbytné připravit podklad tak, aby byl pevný, rovný a čistý. V případě střech je důležité zajistit, že máte správně nainstalovanou a funkční hydroizolaci. Zkontrolujte také, zda máte všechny potřebné materiály a nástroje připravené po ruce.

Krok za krokem

 • Začněte na správném místě: Pokládku trapézových plechů vždy zahajte na nejnižším bodě střechy nebo stěny. To zajišťuje správný směr odvodnění.
 • Překrývání plechů: Plechy by měly být kladeny tak, aby se částečně překrývaly. Míra překrytí závisí na specifikacích výrobce a na sklonu střechy. Překrytí je klíčové pro zajištění odolnosti proti vodě.
 • Ujistěte se, že jsou plechy rovné: Důkladně zkontrolujte, že plechy jsou rovně a v souladu s plánovaným směrem kladení. Nesrovnalosti mohou vést k problémům s odvodněním nebo estetickým nedostatkům.
 • Upevnění plechů: K upevnění trapézových plechů použijte speciální šrouby se těsněním. Tyto šrouby jsou navrženy tak, aby zamezily průniku vody a zároveň zajistily pevné spojení plechu s podkladem. 

 

Dodržováním těchto kroků zajistíte, že vaše projektové práce s trapézovými plechy budou kvalitně a správně provedené, což přispěje k dlouhodobé odolnosti a estetické hodnotě vašeho stavebního projektu.

© ATREON

 

Nejprodávanější v kategorii trapézové plechy

Trapézový plech TR18/188 AlZn, tloušťka 0,63 mm, šířka 1128 mm, délka 4 m 1841,75 Kč Detail
Trapézový plech TR20/137,5 ZM Evolution, tloušťka 0,60 mm, šířka 1100 mm, délka 4 m 1522,50 Kč Detail
Trapézový plech TR40/160 ZM Evolution, tloušťka 0,60 mm, šířka 960 mm, délka 6 m 2588,92 Kč Detail