Doprava ZDARMA za doporučení Atreonu. Stačí, když daná osoba uvede při objednávce vaše jméno + e-mail/telefon. Dozvědět se více!

Mini průvodce: Jak správně vybrat kari síť do podlahy

kari-sit-do-podlahy

Kari sítě jsou obzvlášť vhodné tam, kde hrozí velká zátěž a problémy s ošetřováním podlahy. Stejně tak se doporučují do míst s vysokým radonovým indexem. Jakou kari síť zvolit v případě stavby svépomocí?

Dříve se kari sítě používaly jen výjimečně. Byly těžko dostupné a poměrně drahé, navíc se s betonem pracovalo jinak než v současnosti. V dnešní době jsou ale pro armování (vyztužená) betonových podlah zásadní, protože je zpevňují a zároveň zvyšují jejich pružnost. 

Pro průmyslové, ale i domácí použití

Při stavbě svépomocí využijete kari sítě především do betonové podlahy v garáži nebo ve sklepě, přičemž v prvním případě budete samozřejmě potřebovat silnější variantu s vyšší nosností. Betonovou podlahu zpevněnou kari sítí oceníte například i při stavbě dřevníku, kotce, zahradního altánu či terasy.

  • Nejčastěji se kari sítě vyrábějí svařováním betonářské respektive konstrukční oceli, která je vysoce odolná proti poškození a jiné materiály jako čedič, plast nebo lamino jí nemohou konkurovat. K dostání jsou hladké i žebrované varianty.

Výběr kari sítě do betonové podlahy

Způsob armování (vyztužení) a typ použité kari sítě musí být při stavbě domu vhodně zvolen statikem nebo projektantem. Pokud se pustíte do stavby svépomocí, nezapomeňte, že kari sítě se nikdy nesmí pokládat přímo na kamenivo. Proto je nutné pod ně vždy umístit distanční podložky neboli distančníky.

Kari sítě lze dělit podle několika kritérií

  • Rozhodující je především průměr drátů, který činí 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm nebo 10 mm. 
  • Dále je nutné zvolit správné rozměry ok s tím, že se zřejmě budete rozhodovat mezi dvěma nejčastějšími 10×10 cm (100×100 mm) nebo 15×15 cm (150×150 mm).

Celková velikost kari sítě je zpravidla 2×3 metry. K dostání jsou ale i atypické svařované kari sítě. Konkrétní výběr závisí i na vzdálenosti základových pasů a tloušťce podkladní desky.

Doporučené vyztužení podkladních desek pomocí kari sítí

Tabulka (Zdroj: estav.cz)

Na co nezapomenout

  • Při stavbě svépomocí vždy myslete na to, že armatura do betonu z kari sítí musí být umístěna ve spodní polovině průřezu. 
  • Zároveň je důležité dodržet při pokládce kari sítí správné překrývání (vždy přes tři oka) a také nechat mezi výztuží a bedněním mezeru o velikosti alespoň 20 mm.
  • A pokud předpokládáte, že bude betonová plocha více namáhána, je nutné armování zdvojit, tedy položit i druhou vrstvu kari sítí. Při zachování tohoto postupu je možné betonovat.

Atreon tip: Jak nařezat kari síť

Jakmile máte kari síť vybranou, bude pravděpodobně nutné upravit její tvar a rozměr. Pak teprve můžete přistoupit k pokládce. Pokud si troufnete, můžete se do řezání pustit svépomocí. Dbejte ale na správný postup a dodržujte bezpečností pravidla. 

Nejprve si nasaďte ochranné brýle, jako při každém řezání kovů. Menší díly je možné řezat i silnými pákovými nůžkami na dělení kovů nebo kleštěmi na kov, ale u větších ploch bude jistější navštívit profesionální dílnu (armovnu) se speciální pilou. Ostré hrany můžete zabrousit na klasické stolní brusce. V každém případě se neobejdete bez měřidla a u specifických tvarů můžete použít i speciální klipy na kari síť, které propojí řezané okraje. 

 

© ATREON 

Vybírejte z kari sítí vhodných do betonové podlahy

Kari síť s okem 100/100 mm, 2x3 m, průměr 4 mm (KA16) 290,47 Kč Detail
Kari síť s okem 150/150 mm, 2x3 m, průměr 4 mm (KA17) 194,72 Kč Detail
Kari síť 100x100 6 mm, 2x3 m (KH30) 602,33 Kč Detail