Doprava ZDARMA za doporučení Atreonu. Stačí, když daná osoba uvede při objednávce vaše jméno + e-mail/telefon. Dozvědět se více!

Jak ohnout plech bez ohýbačky: Průvodce pro začátečníky i profesionály

Přemýšlíte nad projektem, který vyžaduje ohýbání plechu, ale nemáte k dispozici ohýbačku? Ať už jste domácí kutil, student technického oboru, nebo profesionál v oblasti kovovýroby, tento průvodce vám poskytne užitečné informace a tipy, jak na to.

Ohýbání plechu je technika používaná v mnoha odvětvích – od automobilového průmyslu přes stavebnictví, až po výrobu nábytku. Ačkoliv může být použití ohýbačky nejefektivnější metodou, existují situace, kdy je potřeba plech ohnout bez tohoto specializovaného zařízení. 

Základní principy ohýbání plechu

Než se pustíme do konkrétních technik, je důležité porozumět základním principům ohýbání plechu. Plech se ohýbá v místě, kde je aplikováno mechanické napětí. Toto napětí způsobí, že materiál v určitém bodě překročí svou elasticitu a začne se trvale deformovat. To je moment, kdy se plech ohýbá.

Techniky ohýbání plechu bez ohýbačky

Tepelné ohýbání

Tepelné ohýbání je efektivní metodou, jak ohnout plech bez ohýbačky. Tato technika spočívá v lokálním zahřívání plechu v místě ohýbání. Teplota mění vlastnosti materiálu, což usnadňuje jeho ohýbání.

  • Před ohýbáním plechu je důležité zvolit správnou metodu ohřevu, která závisí na typu a tloušťce plechu. U silnějších plechů může být efektivnější použití kovářské pece či indukčního ohřevu. Pro tenčí materiály může být dostačující použití horkovzdušné pistole nebo plynového hořáku s jemným plamenem, který umožňuje kontrolu nad procesem ohřevu. 
  • Pokud ohříváte plech lokálně, snažte se pohybovat zdrojem tepla dopředu a dozadu po předem označené linii ohýbání, aby bylo zahřátí co nejrovnoměrnější. Nedoporučuje se plech přehřívat, jelikož to může vést k změně jeho vlastností a v nejhorším případě k poškození materiálu.
  • Po ohřátí je třeba plech ohnout co nejrychleji, zatímco je ještě teplý a flexibilní. Po dokončení ohýbání je důležité nechat materiál pomalu a přirozeně vychladnout na vzduchu. Rychlé ochlazení, například použitím vody, může způsobit vznik trhlin, nebo zvýšit křehkost materiálu.
  • Při ohřevu plechu  dodržujte bezpečnostní opatření, aby nedošlo k nechtěným úrazům. Používejte vhodné ochranné prostředky a pracujte v dobře větraném prostoru.

Manuální ohýbání pomocí svěrek

Jednou z nejjednodušších technik, jak ohnout plech bez použití ohýbačky, je použití pevné objímky nebo svěrky.

Plech umístíte na pevný rovný povrch a na místo, kde chcete, aby došlo k ohnutí, umístěte jednu či více svěrek. Poté můžete plech opatrně ohýbat ručně nebo za pomoci kladiva/kleští. Tato metoda vyžaduje trpělivost a opatrnost, aby nedošlo k poškození materiálu.

  • Při manuálním ohýbání použijte dřevěné nebo gumové kladivo, které zabrání poškrábání nebo vzniku otlaků na plechu.

 

Ať už se rozhodnete pro manuální ohýbání, nebo tepelné ohýbání, důležité je postupovat opatrně a s respektem k materiálu. S trochou praxe a trpělivosti můžete dosáhnout profesionálních výsledků i bez ohýbačky. Takže neváhejte a pusťte se do práce. A pokud ještě nemáte vhodný plech pro váš projekt, u ATREONu ho zaručeně najdete.

© ATREON

 

Atreon nabízí tyto druhy plechů

Ocelový plech (DC01) 1,5x3 m, tloušťka 0,8 mm mm 939,60 Kč Detail
Ocelový plech (S235) 1,5x3 m, tloušťka 2 mm 2066,40 Kč Detail
Ocelový plech (S355) 2x6 m, tloušťka 4 mm 14392,32 Kč Detail